неделя, септември 21, 2014

Храм "Света Троица", с. Габер

       Храма "Света Троица" се намира в село Габер. Черквата е построена единствено с труда и помощите на хората от Габер и околните села. Строителството и започва през  1925 година и е осветен през 1932 година.

        Мястото, където е построена черквата, е избрано така, че да се вижда от всички села наоколо чак до съседна Сърбия.

Скален параклис "Света Петка"

  Параклисът „Света Петка“ е малка пещера в скалите, над квартал Баринци на гр. Трън.

  Според една легенда в пещерата, където Света Петка се скрила, гонена от неверниците, още се пазят отпечатъци от дланта и от краката ѝ и една вкаменена питка. Светицата, като се скрила в пещерата, запалила огън и замесила и опекла питка, но в това време преследвачите влезли в пещерата. За щастие Света Петка видяла по дима на запаления огън че има и друг изход и избягала. Когато преследвачите посегнали към питката, тя се вкаменила. В пещерата се стичат малки капки вода, за които се счита, че са лековити.


  Параклисът е възстановен от местни жители със собствени средства в периода 1990-1994 година. Изградени са стълби до него, с места за почивка. Възстановена е фасадната стена на параклиса, която е била разрушена.
  

събота, септември 20, 2014

Църква "Св. Петка", гр. Брезник,

Църквата "Св. Петка" се намира близо до центъра на гр. Брезник, в подножието на хълма "Бърдо". Тя се състои от три части и до нас е достигнала след неколкократни преизграждания. Най-старата (източната) част е от средновековието и представлява малка еднокорабна, едноапсидна църква с вход от запад. Вероятно още през средновековието църквата е била разрушена и преизградена. По-късно, през 1804 г, храмът отново е разрушен през 1804 г. от вилнеещият по тези земи кърджалийски главатар Кара Феиз, който разсипва много църкви и манастири в Брезнишко. "Св. Петка" е възстановена през 1818 г., като тогава, както повечето църкви в този район, е разширена с притвор на запад, а на няколко метра от църквата е изградена камбанария.


  От старите средновековни стенописи не е запазено нищо, вероятно са били унищожени при разрушаването на храма. Запазените фрески са от XVIII и XIX в., по голяма част от тях са в наоса, като отделни фрагменти има и в притвора (галерията). Впечатление правят изображенията на лечителките Св. Марина и Св. Варвара, които държат в ръцете си макет на черквата "Св. Петка". Някога около всеки храм посветен на светиците е имало лековит извор - аязмо. Кладенец със Света вода е имало и в двора на църквата, целебните ѝ свойства привличали хора от цяло Граово.